Selamoğlu Nakliyat’ın kurucusu, 1922 doğumlu Mehmet Emin Selamoğlu, 1934 yılında Ankara’ya gelir ve amcalarının sahibi olduğu Ankara’nın ilk telefon-taksisi olan Kardeşler Taksi’de çalışır.

 Daha sonra da, 1946 yılında üniformalı sürücüleriyle, günlük gazetelerin bulunduğu taksi durağı ile bir ilk olan kendine ait telefon-taksi şirketini kurar.

 Ticaret hayatına 1949 yılında Ankara’da, liftli kanopili ilk modern benzin istasyonunu açarak devam eden Mehmet Emin Selamoğlu, 1951 yılı başlarında 15 kamyondan oluşan filosu ile o yıllar için bir ilk olan yurtiçi nakliyeciliğine başlayacaktır.

 Mehmet Emin Selamoğlu, Şöförler Cemiyeti ve Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurucularından olup, 1980’de bir ilk olan Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın kuruluşunda da yer almıştır.

 Selamoğlu Nakliyat 1955 yılında Ankara’nın ilk otomobil galerisini açmıştır.

 Fiat’ın Türkiye’deki ilk yetkili bakım ve onarım servisi oluşu (1959) ve Fiat Çekici aracına beşinci teker montajıyla ilk sivil TIR çekicisini üretmesi (1963), çift katlı taşıyıcılarla Türkiye için bir ilk olan sahiplerine sıfır kilometre Anadol otomobillerin teslimatı (1968), TIR konvansiyonu himayesi altında Avrupa’ya ilk nakliyenin gerçekleştirilmesi (1968) ve İtalya’daki ilk Türk nakliye ofisinin açılması (1970) Selamoğlu Nakliyat’ın hayata geçirdiği ‘İLK’lerden bazılarıdır.

 Mehmet Emin Selamoğlu, hayatını vakfettiği ve gelişmesine katkıda bulunduğu taşımacılıkta TUTARLILIK, DÜRÜSTLÜK ve GÜVENİLİRLİK ilkelerinden hiçbir zaman vazgeçmemiş, sektöre örnek teşkil etmiştir.

 Bu ilkeler, günümüzde de Selamoğlu Nakliyat’ın vazgeçilmezlerindendir.